Задавянето е може би едно от най-плашещите състояния за бъдещите и настоящи родители, а и не само. Опитът ми показва, че това е темата, която най-много ги вълнува, особено, когато започне захранването на бебето. И както ги вълнува, така ги и ужасява. Разбира се, това не е неоснователно, защото задавянето е едно от четирите животозастрашаващи наранявания и състояния. Точно поради тази причина, задавянето е сложено на челните места в нашите курсове и е тема, с която много често започваме.
Стъпките за оказване на първа помощ при задавяне са наистина прости и ще ги разделя по следния начин:
Задавяне с ефективно кашляне, при което чуваме бебето/детето да издава звук. Това значи, че предметът не е запушил напълно дихателната тръба.
-
- 👶🏻 При бебе, ако лежи и/или е в столче, трябва да го изправим, защото то не може да го направи само. И го наблюдаваме, докато изкашля предмета.
-
- 👦🏻👧🏻 При дете, приближаваме се внимателно към детенцето, питаме го какво стана, дали се задави и го окуражаваме да продължава да кашля, защото тялото създава достатъчно налягане, за да „изхвърли“ предмета навън.
Задавяне с неефективно кашляне, при което бебето/детето не издава никакъв звук, което означава, че дихателната тръба е изцяло запушена.
- Първо проверяваме в устата дали виждаме предмета. Ако го виждаме, можем внимателно да го изтеглим навън, в противен случай, не бъркаме „на сляпо“ в устата. Ако не виждаме предмета...
- 👶🏻 При бебе, поставяме го да легне върху ръката ни по корем, придържаме главичката за челюстта и нанасяме до 5 категорични удара между плешките. На всеки удар проверяваме дали предмета ще бъде изплют.
-
- 👦🏻👧🏻 При дете, подобно на това при бебе, нанасяме до 5 категорични удара между плешките, като придържаме детето за гърдите и го навеждаме напред.
- Ако предметът не е изплют, отново проверяваме в устата, защото може да се е разместил и подал след тези удари. Ако не го виждаме:
- 👶🏻 При бебе, обръщаме го да легне по гръб върху ръката ни, придържаме главичката за тила и с два пръста притискаме върху гръдната кост, един напречен пръст под линията на зърната на гърдите, отново до 5 пъти.
- 👦🏻👧🏻 При дете, обгръщаме го с ръце, намираме къде е пъпчето, свиваме юмрук и с плоската му част го поставяме към корема, един пръст над пъпа. Обгръщаме юмрука с другата си ръка и правим до 5 загребвания навътре и нагоре (техника на Хаймлих).
- Ако предметът не е изплют до този момент и сме сами, звъним на телефон 112, говорим с тях на високоговорител и продължаваме да редуваме цикли от до 5 удара и до 5 загребвания.
Винаги стои и препоръката, дори веднъж да сме направили загребване (при децата) или натиск (при бебета), да се заведат на преглед за вътрешни наранявания.
Тъй като аз обичам да рисувам схеми, за да е по-лесно и нагледно, подарявам ви една от мен:
Как и къде родителите могат да се научат на основни техники за оказване на първа помощ?
Най-лесният начин е като се образоват и преминат курсове по първа помощ. Защото простите умения, наистина спасяват живот. Имаме широка гама от курсове, които може да намерите на сайта ни или във Фейсбук страницата ни. Гарантирам – не е страшно, дори е забавно. Ще ви чакам. Весело лято, пийте вода и ползвайте слънцезащита. 😊
Автор: Андриан Георгиев